מאמרים וספרות מקצועית

בעמוד זה ניתן למצוא מאמרים וספרות מקצועית שרלוונטית לתחום הטיפול הזוגי והמשפחתי. 

מאחלים קריאה מהנה ומעשירה. 

האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. 

רשימת הספרים:

כשלים אמפתיים בהנחיה קבוצתית והשלכותיהם על תוצאות טיפול: פיתוח שאלון.

כתבה- איבון טייטל

במאמר זה מוצג שאלון לאיתור כשלים אמפתיים מצד המנחה כלפי המשתתפים בקבוצה. השאלון נבנה על בסיס ממצאי מחקר קודם, שבו מצאנו ארבע קטגוריות להגדרת כשל אמפתי. כל קטגוריה כללה תשובות של המשתתפים לגבי מהות הכשל. ריכזנו את כל התשובות, ומתוכן בנינו שאלון כשלים אמפתיים. השאלון הראשון כלל 37 פריטים. שלאחר ניתוח סטטיסטי צומצמו ל- 22 פריטים, שמרכיבים את השאלון הסופי. לשאלון הסופי צורפו שאלון אמפתיה ושאלון שביעות רצון שלא נכללו בשאלון הארוך. מטרתו של המחקר הייתה לבחון את הפריטים אשר נוסחו עבור שאלון הכשלים האמפתיים, ולתקף אותו בעזרת שאלון TCS.

לקריאת  המאמר המלא לחץ כאן

ילדים מתגרשים מהוריהם !?

כתבה- דליה אראל

במאמר זה תבחן תופעת 'סרבנות הקשר', תוך שימת דגש על ריבוי הפנים של התופעה.
תופעת 'סרבנות הקשר' הינה תופעה חברתית ,תרבותית. התופעה עשויה להתפרץ במשפחות השרויות בקונפליקט גירושין גבוה. זוהי תופעה "עקשנית" ביותר, שעלולה לגרום 'להדבקה' של בני משפחה נוספים. מדובר בתופעה שמייצרת סבל וקשיים, אישיים ובין אישיים, המציבים אתגרים טיפוליים מורכבים. 

לקריאת  המאמר המלא לחץ כאן

טיפול אינטגרטיבי ממוקד בזמן במרכזי הורים וילדים: שיטת התערבות ייחודית

כתבו - רונית שרון ואורלי אולשטיין מן

בעידן המודרני, אנשים רוצים תוצאות מהר ובזול. מאידך, טיפול אפקטיבי מחייב התערבות רב ממדית, רחבה ועמוקה, במספר שלבים. 
איך משלבים בין הציפיות של המטופל כאדם וכהורה? איך משלבים בין אסכולות הטיפול והכלים הטיפוליים?
הטיפול האינטגרטיבי הממוקד בזמן, נע בטווח של 12-24 מפגשים. המפגשים הטיפוליים כוללים, פגישות קליטה, הערכה, סיכום ומעקב אחר שימור ההישגים.
השיטה פותחה במרכז טליה לטיפול בילדים והורים ופועלת כיום במרכזי ילדים והורים, שירותים משלימים בקהילה ובשירות הפרטי. 

לקריאת תקציר המחקר לחץ כאן

לקריאת  המאמר המלא לחץ כאן

הורים לנצח קבוצות "הורות בגירושין" בתחנה לטיפול זוגי ומשפחתי

כתבו- אורית גלעד ואורנה גלאון

אורית גלעד ואורנה גלאון – MSW, עו"סיות מומחיות בתחום משפחה, מטפלות ומדריכות זוגיות ומשפחתיות מוסמכות. 
המאמר פורסם לראשונה במידע"וס בטאון העובדים הסוציאליים, גיליון 90, ביולי 2019. 
מאמר זה מתבסס על קבוצות להורים גרושים שהתקיימו בתחנה לטיפול זוגי ומשפחתי בפתח-תקוה, בשנים 2013-2016. בשנים אלה בנינו דגם של קבוצה טיפולית קצרת טווח, בת 18 מפגשים. בכל קבוצה השתתפו 9-13 משתתפים קבועים. 
ייחודן של הקבוצות הוא בכך שהן כוללות נשים וגברים, אבות ואמהות גרושות/ פרודים שאינם בני זוג לשעבר. ההנחה היא כי כך יוכלו להקשיב לבן המין השני, מבלי שיתפתח קונפליקט זוגי. 
משנת 2013 הקבוצות נכנסו לתוכנית העבודה השנתית של התחנה. 
הקבוצה השביעית פועלת בימים אלה. 

לקריאת  המאמר המלא לחץ כאן

המשולש האדיפאלי: היעדר האב והשלכותיו הנפשיות על התפתחות הילד

כתבה- איבון טייטל

 

במאמר אתייחס לנושא מהיבטיו השונים, האישי, המגדרי, התיאורטי והקליני. במאמר זה אני מדברת על חשיבותו, נחיצותו וחיוניותו של השלישי בתוך הדיאדה אם –ילד כמייצב המשולש , ההשפעה על ההתפתחות הנפשית של הילד בכל אחד משלבי הגדילה מלידה ועד לבגרות, ועל ההשפעה הבין דורית של שחזור דפוסים בעייתיים. פעמים רבות חל בנו עם כניסתנו לתפקיד הורי/ זוגי שינוי קיצוני שאינו מובן מאליו. אנחנו הופכים להיות באופן אוטומטי כמו הורינו: התנהגויות, דפוסים, משולשים, גם אם החלטנו שאנחנו לא ננהג כמוהם. מודעות לתהליך זה, תאפשר תיקון דפוסים בעייתיים ואת עצירת החזרתיות הפתולוגית בשרשרת הבין דורית. ולכן המחויבות שלנו היא לא רק כלפי ילדינו אלא גם כלפי בריאותם הנפשית של הדורות הבאים.

לקריאת  המאמר המלא לחץ כאן

הזוגיות כיישות עצמאית ומוחצנת – טיפול ב-EMDR

כתבה- איבון טייטל

המאמר מציג ניסיון לבצע טיפול זוגי באמצעות מודל לעיבוד מידע והקהיה שיטתית באמצעות תנועות עיניים (Eye Movement Desensitization and Reprocessing – EMDR). הדגש בעבודה מסוג זה הוא על הזוגיות כעל יישות מובחנת, עצמאית ומוחצנת. המושג "הזוגיות כשלם" שאול מתחום הטיפול הקבוצתי שביון הוא מייצגו העיקרי, ובמונחים המשפחתיים משמש המושג "הזוגיות כמערכת". לפי הגדרתו של ארתור ריבר (1), מושגים אלה מתייחסים ל"פעולות של הקבוצה שמקורן בעבודת הגומלין של הקבוצה ככלל, סוג של תכונה הנוסקת מקבוצה, ולא הסכום הפשוט של ההתנהגויות הנפרדות של היחידים בקבוצה. אותה הגדרה ניתן להחיל לענייננו גם על "הזוגיות כשלם".

לקריאת  המאמר המלא לחץ כאן

מודל להדרכה על הדרכה והדרכה על בטיפול באמצעות שילוב EMDR ו IMAGO

כתבה- איבון טייטל

המאמר שאני מציעה עוסק בהדרכה על הדרכה והדרכה על טיפול, ומתמקד במודרך בתהליך ההדרכה, אישיות המודרך והתהליך האישי שהוא עובר, בהדרכה או בטיפול. מטרת ההדרכה על פי המודל היא להעמיק את ההבנה ואת המודעות לתהליך האישי שעובר המודרך בתהליך ההדרכה או הטיפול ולהביא לגדילתו וצמיחתו כמדריך וכמטפל.

לקריאת  המאמר המלא לחץ כאן

חשיבות השימוש בתהליכים קבוצתיים לצורכי למידה ולמניעת כשלים אמפתיים

כתבה- איבון טייטל

במאמר ברצוני להתייחס לחשיבות הבנת התהליכים הקבוצתיים ולשימוש בהם לקידום למידה והעמקת תהליכי ההדרכה, מניעת כשלים אמפתיים בקבוצות הדרכה, בהדרכה הקבוצתית בהדרכה ובהדרכה על הדרכה בטיפול זוגי ומשפחתי. במאמר אציג רקע תיאורטי וכן אביא דוגמאות של מקרי הדרכה קבוצתיים.

לקריאת  המאמר המלא לחץ כאן

דילוג לתוכן