האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי מידע למטפלים פרסום דף אישי באתר -קל ופשוט

סיכום וצילום "בין השרדות לחיים" - הרצאתה של הדי שלייפר - 13.4.2020


hedy

הרצאה שניתנה בזום לחברי האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי ע"י הדי שלייפר, פסיכולוגית קלינית, מפתחת גישת תרפיית המפגש בטיפול זוגי, מנחת סדנאות לזוגות ומטפלים. 
"בין השרדות לחיים" 
הדי הקדישה את המפגש לזכר אימה מירי מוסקל, ניצולת שואה שבחרה בחיים, והיתה מקור השראה לעקרונות המנחים אותה עד היום. 
ההרצאה התמקדה ב- 5 עקרונות בסיסייים לחיים בכלל ולתקופת משבר כמו נגיף הקורונה בפרט. 
עקרון מספר 1- החיים שלנו מורכבים בחלקם מדברים גלויים ומובנים ובחלקם מדברים נסתרים. יש דברים שקורים בחיינו שהם לא מובנים ומחוץ לשליטתנו. אפשר להשקיע אנרגיה ולחפש סיבות למה שקרה אך בדרך כלל זה לא מועיל להתמודדות. הנסתר גדול יותר מהידוע ולעיתים יש בנסתר ברכה שאינה גלויה לעין. כשנהיה מוכנים לקבל את הברכה הטמונה בנסתר יתגלו לנו המתנות שהמשבר מזמן לנו. 
עקרון מספר 2- כולנו רקמה אנושית אחת. כל מה שקורה למישהו בכל מקום על כדור הארץ משפיע על האנושות כולה לטוב ולרע. כל מעשה טוב שאנחנו עושים לטובת האחר משפיע גם עלינו. כל מעשה רע, פוגע ולא ערכי שאנחנו עושים משפיע גם עלינו לרעה. 
עקרון מספר 3- החיים השלמים שייכים לאלה שיכולים להכיל גם את הטוב וגם את הרע. יש קשיים שמאתגרים אותנו, שמכבידים עלינו, שמעציבים וכואבים לנו. העבודה הרוחנית שלנו היא לזכור שהטוב והרע כרוכים זה בזה וחשוב שננסה לפתח שיווי משקל בתשומת הלב שלנו בין מה שקשה, כבד וכואב לבין מה שמייצר שמחה והנאה. כמו שבפסח כורכים את המרור עם המצה ובשבת את החלה עם המלח, כך בחיים כורכים את הקשה עם השמח. 
עקרון מספר 4- כדי לחיות בשלמות, חשוב שנחליט מהי ההתחייבות הכי חשובה שלנו. ההחלטה הזו תאפשר להתחייבות הזו לנהל את חיינו בכל התחומים ותשמור עלינו מפני היסחפות לכיוונים לא רצויים. 
עקרון מספר 5- בין כל שני אנשים קיים מרחב אנרגטי שיש לו אופי. זה המרחב שבו אנו חיים ואותו אנחנו נושמים ויש לנו אחריות על טיבו. ביקורת, ציניות האשמה ובושה גורמים לנו להתכווץ בעוד חוויות טובות של הערכה, יחס מכבד ושמחה, מרחיבים לנו את הלב ועוזרים לנו להרגיש טוב. גם אם נראה לנו שאין לנו שליטה על איכות המרחב, תמיד יש משהו שאנחנו יכולים לעשות או לא לעשות כדי להשפיע עליו לטובה. 

התקופה הנוכחית קשה לכולם, רגשית, נפשית וכלכלית. אז איך לחיות בתוך המצב ולהפיק ממנו מה שאפשר? קודם כל, כמובן, לשמור על הבריאות הפיסית. אבל בשביל חיים מלאים יש לתת את הדעת גם על החיים הנפשיים שלנו: בסוף המנהרה מחכה האור. עד שנגיע אליו, תמצאו את הדרך האישית שלכם לשמור על חמשת העקרונות הללו: 
  • הברכה שבנסתר
  • החיבור האישי לרקמה האנושית
  • שיווי משקל בין הקשיים לשמחה
  • החלטה על ההתחייבות שלנו
  • אחריות על טיב המרחב הבינאישי.


ליצור אווירה של שמחה, של יצירתיות, ולזכור: יום המחר הוא ההזדמנות שלנו לעשות משהו חדש, לנסות מה שעוד לא עשינו, ולעשות מה שעוד לא ניסינו. 

סיכמה - שרה בוקסנבוים. 

לצפייה בהרצאתה של הדי שלייפר 

 

מה באגודה?

  • מה חדש