האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי

טיפול בהורות- פרופ' אסתר כהן 
esther-cohen-book-cover


גישה אינטגרטיבית לטיפול בבעיות ילדים באמצעות הוריהם.
עורכת: פרופ' אסתר כהן
הוצאת אח, נובמבר 2017

ספר זה נועד לקדם את החשיבה והפרקטיקה של העבודה הטיפולית עם הורים בהקשר לבעיות ילדם. ההתפתחויות התאורטיות והמחקריות העדכניות והניסיון הקליני המצטבר מצביעים על החשיבות של עבודה זאת ועל הפוטנציאל רב־המשמעות הגלום בה לצורך יצירת שינוי. הספר עונה על הצורך לבסס, להעמיק, להבהיר ולהעשיר את העבודה הטיפולית עם הורים, הן בתור תחליף לטיפול ישיר בילד, והן בתור חלק חשוב המשולב בטיפול הישיר בילד, בטיפול הדיאדי ובטיפול המשפחתי.
בספר מוצגת גישה אינטגרטיבית, המתבססת בעיקר על תאוריית ההתקשרות, אך משלבת עִמה גישות נוספות כמו הפסיכואנליזה־ההתייחסותית, גישות מבוססות מדעי המוח האפקטיביים, גישות מערכתיות וגישות קוגניטיביות־התנהגותיות. הספר כולל הדגמות רבות של יישום ההבנות התאורטיות בטיפול במגוון של בעיות הסתגלות של ילדים ושל תפקודם ובקשיים בהורות.

פרופ' אסתר כהן – אחראית על מסלול ילד־מתבגר בתכנית לפסיכולוגיה קלינית במרכז הבינתחומי בהרצליה. בעבר, שימשה פרופ' כהן חברת סגל וראשת התכנית לפסיכולוגיה חינוכית וקלינית של הילד באוניברסיטה העברית בירושלים. בהכשרתה היא מומחית בפסיכולוגיה קלינית ומדריכה בפסיכותרפיה, וכן מומחית ומדריכה בפסיכולוגיה התפתחותית ובטיפול משפחתי. פרופ' כהן היא חלוצה בקידום העבודה הטיפולית עם הורים, ובמיוחד בתמיכה בהורים המתמודדים עם מצבי לחץ הקשורים באפיוני הילד או באירועים טראומטיים סביבתיים. פרופ' כהן תרמה תרומה רבת משמעות לתחום באמצעות מחקריה ופרסומיה הרבים, ובאמצעות הכשרה של סטודנטים ושל אנשי מקצוע. בין ספריה הקודמים: המשפחה – מסע אל עמק השווה, עם זאב ברגמן (בהוצאת ספרית הפועלים) וחוויית ההורות (בהוצאת אח).

פרופ' מריו מיקולינסר, המשנה לנשיא, המרכז הבינתחומי הרצליה, על הספר:
"ספר מרשים זה מספק מבט תאורטי ומחקרי עשיר ועמוק על תהליכים תוך־אישיים ובינאישיים המעצבים אותנו כהורים ועל ההתפתחות של בעיות הקשורות להורות והטיפול בהן. יש לשבח את פרופ' אסתר כהן על שאספה והנהיגה קבוצה מבריקה של כותבים המורכבת מחוקרים ומטפלים אשר עסקו בעשור האחרון בפיתוח התחום של עבודה טיפולית עם הורים. התוצאה היא ספר שיהפוך לקריאת "חובה" לסטודנטים בפסיכולוגיה, בחינוך, ביעוץ, ובעבודה סוציאלית המעוניינים לעבוד עם הורים, ולאנשי מקצוע העוסקים בעבודה טיפולית עם ילדים והוריהם. הקוראים ימצאו בספר מסגרת תאורטית רחבה, מבוססת עדויות ואינטגרטיבית לטיפול בהורים, יחד עם יישומים יצירתיים אשר יעשירו את עבודתם הטיפולית. אני ממליץ בהתלהבות על ספר זה לכל מי שמעוניין בתחום ההורות ובהתערבויות טיפוליות בבעיות הקשורות לילדים ולהורות."

תוכן עניינים:
הקדמה: טיפול בהורות כגישה אינטגרטיבית לטיפול בבעיות ילדים באמצעות הוריהם. פרופ' אסתר כהן 7
פרק ראשון: "טיפול בהורות" - רציונל תאורטי ומחקרי למעורבות הורים בטיפול בבעיות ילדיהם - פרופ' אסתר כהן 11
פרק שני: טיפול אינטגרטיבי בהורות: - תאוריה, מחקר ועקרונות טיפוליים - פרופ' אסתר כהן 49
פרק שלישי: הפרקטיקה של הטפול בהורות: עקרונות, משימות ותהליכים בגישה אינטגרטיבית - פרופ' אסתר כהן 123
פרק רביעי: טיפול בהורות באמצעות התערבויות חווייתיות ממוקדות רגש - נטע עופר וניב גרוס 181
פרק חמישי: "דברים שרואים משם לא רואים מכאן" טיפול בהורים למתבגרים בראייה התייחסותית - ד"ר אסתר במברגר ופרופ' אוריה תשבי 233
פרק שישי: טיפול בהורות לילדים עם הפרעות התנהגות - שילוב תרחישים ומשחקי תפקידים - ד"ר איל אליאש 285
פרק שביעי: טיפול במשבר של מתבגר על רקע גירושי הוריו - ההורה כסוכן השינוי - ד"ר אסתר במברגר ופרופ' אסתר כהן 333
פרק שמיני: עבודה טיפולית עם ההורה הנותר בתהליך התמודדותו של ילד צעיר עם אבדן הורה - נטע עופר וגלית ים 361
פרק תשיעי: "כמו לוליין על חוט" - טיפול בהורות לילדים עם אוטיזם והתמודדות עם תמות פרדוקסליות - נעה גינוסר 425
פרק עשירי: הפיל הוורוד שבחדר: סוגיות בטיפול בהורים לילדים להט"בים שיוצאים מהארון - ד"ר אלינער פרדס 481

ניתן להזמין את הספר בהנחה ניכרת ישירות מהוצאת "אח" במשלוח ישיר הביתה טל. 04-8722096, או באתר www.achbooks.co.il
 

מה באגודה?

  • מה חדש