האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי

משולש האימוץ –הסיפור האמיתי

מאת: פועה פרי
עובדת סוציאלית ומטפלת משפחתית מוסמכת, מנחת קבוצות "בשירות למען הילד"  העוסקת שנים רבות בתחום האימוץ.
המפגש הבלתי אמצעי עם מאות מאומצים, הורים מאמצים והורים בילוגיים הוא שאפשר לראות ולחוות את האימוץ מכל צדדיו.


shutterstock 27981209


ספר זה נכתב על ידי לאחר שנים ארוכות של עיסוק אינטנסיבי ומעמיק בתחום האימוץ, כעובדת סוציאלית , מטפלת משפחתית מוסמכת, ומנחת קבוצות ב"שרות למען הילד".
המפגש הבלתי אמצעי עם מאות מאומצים, הורים מאמצים והורים ביולוגיים, איפשר לי לראות ולחוות את האימוץ מכל צדדיו ומכל הזוויות האפשריות. לאחר שנים רבות, עם כתיבת הספר, נפגשתי עם רבים מהם שוב ושמעתי את סיפורם כפי שהתפתח במהלך השנים. הבאתי את הדברים באמצעות סיפוריהם של כל המשתתפים ומתוך נסיוני שלי, בלווי מחקרים וחומר תאורטי.
המאומצים: בראש ובראשונה הספר מביא את סיפורם. המאומצים מדברים על הכל, בכנות ובפתיחות נדירה, כיצד הם רואים את ילדותם כילדים מאומצים,על הוריהם המאמצים, על השאלות המטרידות והבלתי פוסקות למה מסרו אותם לאימוץ? הם מדברים על הכאב של הניתוק מהמשפחה הביולוגית ומסבירים מהם המניעים שדוחפים אותם לחפש אחר הבלתי נודע. הספר מדבר רבות על התהליך המטלטל שעוברים המאומצים במסע החיפוש ופתיחת תיק האימוץ, וההתמודדות עם האינפורמציה שמתגלה להם. (אלה שאומצו בארץ ואלה שאומצו בחו"ל.) מדוע רובם לא מספרים על כך להורים? מה קורה ביחסם להורים לאחר שהם פוגשים את המשפחה הביולוגית? ומי הם "ההורים האמיתיים "?
ההורים המאמצים: בספר מובאים סיפוריהם של הורים מאמצים, המדברים בפתיחות על הורותם. הם מספרים כיצד הם רואים את היווצרות הקשר עם ילדם המאומץ,ומביעים את מחשבותיהם ורגשותיהם כלפי ההורים הביולוגיים. הם מדברים על החששות והפחדים מפני המהלך של פתיחת תיק האימוץ ופגישת ילדיהם עם המשפחה הביולוגית, ואחר כך על תחושותיהם ומחשבותיהם לאחר שילדם פתח את התיק.
במשפחות רבות גילו המאומצים את עובדות אימוצם שלא באמצעות הוריהם, כיצד גילו ואיך הגיבו?
ההורים הביולוגים: בספר מובאים ספוריהם ומכתביהם של הורים ביולוגיים, המדברים בכנות ובאומץ על ההחלטה הגורלית למסור את ילדם לאימוץ, ואת הנסיבות שהביאו לכך.כיצד נראים חייהם לאחר מסירת הילד?מהי תגובתם כשהם שומעים שהמאומץ מבקש לפגשם? מה הם חושבים לאחר הפגישה עם המאומץ, האם הם רואים את עצמם כהוריו?
סיפורי מפגשים: מה קורה כאשר המאומץ פוגש את הוריו הביולוגיים?
בספר אני מביאה את תאורי המפגשים האלה, כיצד הם נערכים ומה קורה בהם.מפגשים שקשה לעתים לתארם במלים, מפגשים בהם כל הציפיות והפנטזיות מביאות להצפה רגשית אדירה, סיפורים שנשמעים לעתים כבלתי ייאמנו, ביניהם סיפורים על הקשרים המתפתחים לעתים בין המאומץ, ההורה המאמץ וההורה הביולוגי למרות כל המורכבות והקושי הרגשי.
בין היתר, סיפוריהם של:
צעירה מכורה לסמים שבתה התינוקת נמסרה לאימוץ בצו בית משפט, משתקמת לאחר שנים ויוצרת קשר יוצא דופן אִתי ועם המשפחה המאמצת.
צעירה אתיופית מאומצת פוגשת את משפחתה הביולוגית המצפה לשוב הילדה הביתה.
שני אחים שנמסרו לאימוץ כילדים גדולים פותחים את התיק, כיצד גדלו ואיך רואה אותם המשפחה הביולוגית?
חמש אחיות שנמסרו לאימוץ אחת אחר השניה מבלי שתדענה זו על זו, מגלות שהאחים שנולדו ביניהן נותרו בבית.
מאומצת פוגשת זוג הורים נשואים וילדיהם, כיצד היא מתמודדת עם "שני זוגות הורים"? ועוד ועוד.
 

מה באגודה?

  • מה חדש