האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי בחירת מטפלים הידעת ש... חברי האגודה כותבים

איך בוחרים מטפל/ת זוגי/ת? הצעד הראשון להצלת הזוגיות


tipulnet-pic

זוגות רבים מוצאים עצמם מתמודדים עם קשיים במערכת היחסים ובמצבי משבר מתמשכים. אלו עשויים לנבוע ממשבר אישי של אחד מבני הזוג, קשיים בתקשורת יומיומית, השפעה של אירועי חיים משמעותיים (מעבר למגורים משותפים או הכניסה להורות), בגידה, תחושת ריחוק מתמשכת ועוד. במצבים אלה, בני זוג רבים מתקשים להגדיר את המקור לבעיותיהם, מה שגם מונע מהם לבצע שינוי משמעותי בדפוסי התקשורת שהתקבעו ביניהם. מי שיכול לחולל שינוי במקרים רבים הוא המטפל הזוגי – אדם חיצוני אשר יכול לסייע לשני בני הזוג להתבונן באופן מעמיק במערכת היחסים שלהם, בדפוסים ההרסניים שנוצרו לאורך הזמן ובאפשרות להתקרב מחדש האחד לשני. עם זאת, גם לאחר קבלת ההחלטה לפנות לטיפול זוגי, המהווה צעד משמעותי בפני עצמו בתהליך שיקום היחסים, חשוב להיעזר בכמה כללים בסיסיים לבחירת מטפל מתאים:

התאימו את בחירת המטפל לדרישות הבסיסיות שלכם
זכרו כי שני הצדדים צריכים להרגיש בנוח עם המטפל שייבחר. לכן, נסו להבין מה הדרישות שלכם מהמטפל – יחד, וכל אחד לחוד. למשל, במידה ולאחד מכם חשוב שהמטפל יהיה באופן ספציפי גבר או אישה, נסו לצמצם את החיפושים שלכם בהתאם. לחילופין, במידה ואחד הקשיים העיקריים שלכם קשור לתחום המיני, מומלץ לחפש אחר מטפל זוגי שהינו גם מטפל מיני מוסמך. בדומה לכך, אם אתם מאמינים שתרצו להגיע לטיפול גם עם בני משפחה נוספים (למשל, עם הילדים), יתכן כי תרצו לחפש מטפל משפחתי.

חפשו אחר מטפלים בעלי הכשרה מתאימה
חשוב לדעת כי בהיעדר חקיקה מתאימה בארץ, קיימים אנשים רבים אשר מציגים עצמם כאנשי מקצוע בתחום. למשל, גם אדם שעבר הכשרה קצרה יכול לפרסם עצמו כ"יועץ זוגי". טיפול על ידי אדם לא מיומן, שלא עבר הכשרה מעמיקה, עשוי להוביל לנזק ממשי. לכן, וודאו כי אתם פונים לאנשי מקצוע אשר הוסמכו לטפל בזוגות על ידי מוסד מוכר למשל: האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי.

אל תתביישו לשאול
זוגות רבים אשר חווים קשיים נוטים להימנע משיתוף אחרים במצוקה שלהם, ופעמים רבות שומרים זאת בסוד לאורך תקופה ארוכה. עם זאת, זכרו כי מרבית הזוגות חווים קשיים בשלב זה או אחר של מערכת היחסים שלהם. נסו לשתף את חבריכם הקרובים במצב, ואל תתביישו לשאול האם הם מכירים מטפל טוב שאולי יוכל להתאים לכם. זכרו – אין כמו המלצה מניסיון אישי!

חשבו על הפרטים הקטנים
זכרו כי גם שיקולים "טכניים" הינם חשובים לא פחות. טיפול זוגי לרוב יכלול פגישה של פעם בשבוע, לאורך כמה חודשים ואף יותר. לכן, חפשו אחר מטפל אשר נמצא במרחק נסיעה סביר עבורכם. כמו-כן, אם אתם חשים שיש לכם צורך דחוף בטיפול, חפשו אחר מטפלים עם פניות מיידית, אשר תאפשר לכם להתחיל בטיפול בהקדם. לבסוף, וודאו כי עלות הטיפול ידועה מראש ומקובלת עליכם. שימו לב כי מלבד השוק הפרטי, קיימות אפשרויות לקבל טיפול זוגי בעלות מסובסדת בתחנות לטיפול זוגי ברחבי הארץ, וכן בחלק מקופות החולים.

בצעו "ראיון טלפוני"
אל תהססו להתקשר לשניים או שלושה מטפלים, עוד בטרם הגעתכם לפגישה הראשונה; גם שיחה טלפונית יכולה לסייע לכם לתאם ציפיות באשר לתהליך הטיפולי, וכן לקבל מעט רקע מקצועי אודות המטפל/ת

היפגשו עם המטפל
נצלו את הפגישה הראשונה בכדי לבדוק האם המטפל שמצאתם אכן עונה על דרישותיכם. נסו לשים לב כיצד אתם מרגישים בחדר באיזו תחושה יצאתם מהפגישה. האם הרגשתם בנוח להיפתח? האם המטפל עורר בכם אמון? האם הוא הרגיש קשוב וסבלן? זהו גם הזמן לשאול שאלות ולהעלות חששות וציפיות בפני המטפל, כמו גם בפני בן הזוג.

בנוסף, זכרו כי טיפול הוא תהליך ממושך של יצירת קשר. לכן, יתכן כי גם לאחר מספר פגישות, אחד מכם או שניכם יחוש כי הטיפול אינו מתאים עבורו. נסו לברר בכנות האם מדובר בהתאמה לא טובה ביניכם לבין המטפל, בקושי להאמין ביכולת הטיפול לסייע לזוגיות שלכם או אולי חשש לפתוח נושאים רגישים מדי. זכרו כי מדובר בתהליך מורכב שעשוי לעיתים להיות די קשה, במיוחד בתחילתו. שתפו זה את זה בתחושותיכם, ונסו לשתף גם את המטפל בקושי שלכם להתחבר לטיפול. עם זאת, אם אכן הגעתם למסקנה כי החיבור שלכם עם המטפל אינו מוצלח, נסו להבין מה לא עבד וחפשו אחר מטפל אחר שיתאים לכם באופן מדויק יותר.

למידע נוסף אודות טיפול זוגי גלשו לאתר בטיפולנט

 

מה באגודה?

  • מה חדש