האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי בחירת מטפלים הידעת ש... חברי האגודה כותבים

טיפול זוגי בשותפי-תלות (Co-dependency) בהתמכרויות

- שרית ברבש


Depositphotos 156054048_original


* המאמר מתייחס לבת-הזוג כשותפת-תלות, אך רלוונטי לשני המינים.
** המאמר מתמקד בהתמכרות לאלכוהול, אך תקף גם להתמכרויות נוספות, כגון סמים והימורים.

הברית הזוגית האלכוהולית- 
הדינאמיקה המאפיינת את נוכחות האלכוהול בין בני זוג משפיעה ומושפעת מהתמה של שליטה והעדר שליטה, תלות ועצמאות. התמכרות הינה מצב היעדר שליטה מוחלט בהתנהלות החיים של המכור. המאבק הבולט ביותר בין המכור לבין עצמו נוגע להבנתו כי אין לו שליטה על ההתמכרות, ובכדי שיוכל להיכנס לטיפול, הוא חייב להיכנע לעובדת היותו נישלט וחסר אונים אל מולה. לא פעם, גם בת הזוג תסרב להכיר את אוזלת ידה בנושא המצב של בן זוגה, ותניח כי אם רק תגייס את המעשה הנכון, תוכל לשלוט ולהשפיע על ההתמכרות שלו. בת הזוג תתקשה לראות איך, כתוצאה מההתמכרות, היא עצמה איבדה את השליטה על חייה, וכל מאמציה מושקעים גם הם בהכחשת עובדה זו באמצעות איומים בעזיבה.

טיפול זוגי כמנוף למניעת החזרה לשימוש באלכוהול\סמים

עוד בספרו "עצמי אמיתי, עצמי כוזב" (ויניקוט, 2009), ויניקוט מדבר על "כינון האנליזה כאנליזה של תלות". בדומה, בטיפול במכורים לאלכוהול, מטרת הטיפול בשלב הראשון היא "להעביר" את התלות של המכור מהבקבוק אל המטפל/ת, ובמקרה שלנו, גם מהתלות שלו באשתו כמטפלת הבלעדית. במקביל, על המטפל לסייע לבת הזוג להשתחרר מהתלות שלה בתפקיד המטפלת, ולאפשר לה להיות גם מטופלת. משימה זו מחייבת יצירת קשר של אמון בין מהטפל למכור, הדומה לאותו קשר ראשוני אותו מתאר ויניקוט כקשר של "אם טובה-דיה, המפגישה את תינוקה עם מה שהוא יכול לצפות, להזות, או להבין...." ( שם, עמוד 262).

בטיפול בבני זוג עם תלות שיתופית ישנם אלמנטים חזרתיים למדי (ממש כמו בהתמכרות עצמה), המייצרים תחושה של עבודה סיזיפית. במהלך הטיפול, בולטת מאוד הדינאמיקה המקבילה ליחס של בני הזוג למטפל, המושפעת ממשברי השתייה ומן המשברים הזוגיים שהופיעו בעקבות החזרה לשתייה; לעיתים, הטיפול מושלך החוצה, ולעיתים שואבים אותו באינטנסיביות מציפה. לא פעם, יחוש המטפל במכורים בדיוק את מה שבני הזוג חשים – כעס על השקרים הנולדים כתוצאה מהחזרה לאלכוהול וחוסר אונים מול עוצמת ההתמכרות. במקביל, הוא עשוי לחוש גם צורך עז להתגייס, בכל פעם מחדש, בכדי להמשיך ולהתמודד עם המטופלים בכוחות מחודשים. למרות שהמטפל הזוגי מושפע מההשלכות ומהעברה-הנגדית, הוא צריך להכיל תחושות אלה ולעבוד איתן, תוך שמירה על מוטיבציה ועידוד בני הזוג להמשך הטיפול.

*** המאמר המלא פורסם בתאריך 28.1.18 בפורטל טיפולנט , לקריאת המאמר המלא לחץ כאן 

שרית ברבש
- היא עו"ס ופסיכותרפיסטית זוגית, בעבר מנהלת מרכז לטיפול בנפגעי אלכוהול והימורים
 

מה באגודה?

  • מה חדש