האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי בחירת מטפלים סוגי הטיפולים והגישות
טיפול זוגי נרטיבי-
הגישה הנרטיבית פותחה באוסטרליה ובניו זילנד משנות ה - 70 ואילך ע"י מייקל וויט (White) ודויד אפסטון (Epston) ושייכת לזרם הפוסט מודרני הגורס כי אין מציאות אחת אלא ריבוי של מציאויות.
עפ"י גישה זו, נוטים אנשים לבנות במהלך חייהם סיפורי חיים המתארים את עצמם ואת יחסיהם עם הסביבה . אנשים בדרך כלל נוטים להתחבר לסיפורי חיים בגוון שלילי (נרטיבים שלילים) המתמקדים בעיקר בבעיותיהם ועלולים לפגוע בדימוי העצמי וליצור תחושות שליליות ואף בעיות פתולוגיות.
הנרטיבים מייצרים השפעה חזקה ביותר הגורמת לאנשים לא רק לחוות את מציאות חייהם דרכה אלא גם לעצב מציאות זו.
גישה זו מדגישה כי הבעיות הינן חיצוניות לאדם וכיוון שאין גרסה נכונה אחת של סיפור חיים, ניתן לבנות בטיפול סיפור חיים אלטרנטיבי. הסיפור החדש ידגיש את הכוחות ,המסוגלות והיכולות הטמונות באדם ובכך לעצב את חייו באופן מספק יותר.
גם אצל זוגות,נראה כי הנרטיב השלילי משתלט על המרחב הזוגי ודוחק הצידה את היכולות,הכוחות ואת החוויות החיוביות המחברות בין בני הזוג. בטיפול נרטיבי זוגי, מדגישים את הצורך בבניית סיפור אחר מועדף וחיובי יותר של הזוגיות.
הטיפול הזוגי עוסק בשינוי הסיפור השלילי הקיים בין בני הזוג ובהפיכתו לסיפור חיובי ע"י הקשבה והתחברות למציאות אחת ויותר שלא תמיד בני הזוג מודעים אליהן. האמצעים השונים לבניית סיפור חדש ומועדף הינן שימוש במכתבים, כתיבת סיפורים אישיים, החצנת הבעיה וגילוי הפוטנציאל של חיי בני הזוג .
זהו טיפול מהיר יחסית המאמין בכוחות של בני הזוג לבנות סיפור אחר,עם דגש על יכולות המובילות להצלחות המאפשרות בניה מחדש של קשר זוגי מספק ובטוח .
 

מה באגודה?

  • מה חדש