האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי בחירת מטפלים סוגי הטיפולים והגישות
טיפול זוגי ממוקד רגש (EFT (Emotion-Focused Therapy - 
שיטה זו פותחה ע"י פרופ' סו ג'ונסון (Johnson) ולס גרינברג (Greenberg) בקנדה בשלהי שנות ה - 80 .
EFT הינה שיטה קצרת מועד המתמקדת בהכלה רגשית בתוך הזוגיות. המיקוד בתחומי הרגש מאפשר לבני הזוג לחוות את צרכי ההתקשרות הבסיסים שלהם, לבטא אותם ולמצוא דרכים חדשות לשנות את ה"ריקוד הזוגי ".
שיטה זו הינה שילוב של שלוש גישות : 1. הגישה ההומניסטית המדגישה את העבודה הרגשית ממוקדת תהליך 2. גישה מערכתית המדגישה בניה מחדש של אינטראקציות ועבודה בינאישית 3. גישת ההתקשרות המדגישה את צרכי ההתקשרות בתוך קשר זוגי במהלך החיים הבוגרים.
EFT יוצרת שינוי בדפוסי האינטראקציה והתגובות הרגשיות אצל זוגות במשבר ומעודדת קשר זוגי בטוח. השלב הראשון של הטיפול מסייע לזוגות לצאת מן המשבר ביחסים ולבלום את חווית המצוקה בקשר הזוגי. השלב השני מתמקד בשיפור היחסים ויצירת קשר בטוח בין בני הזוג.
עפ"י ,EFT תכני הקונפליקטים הזוגיים הרגילים (מין, כספים, הורות ועוד') הינם משניים מכיוון שהבעיה המהותית נעוצה בכך שבני הזוג לכודים ב"מעגל קסמים" עקב איום על הצורך הנפשי שלהם בהתקשרות (attachment) ולכן מתמקד המטפל בתהליך הרגשי.
המטפל עפ"י EFT מאופיין בעמדה טיפולית קרובה, אמפאטית ונוכחת המהווה עבור כל אחד מבני הזוג בסיס בטוח המאפשר להם לחקור את רגשותיהם ולהתבונן אחרת על הדינאמיקה הזוגית שלהם.
בטיפול מושגת התקשרות בטוחה בין שני בני הזוג המאפשרת לחוות שותפות ואחריות מלאה לשניהם.
 

מה באגודה?

  • מה חדש