האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי הסמכות


מידעון למדריכי האגודה - מרץ 2017

שלוםאנחנו שמחים להמשיך את המסורת ולהביא אליכם, המדריכים בשטח, את מידעון מספר 7. אנו רואים בכם המדריכים, את שותפינו לעשייה שתכליתה שימור ושיפור הרמה המקצועית של העוסקים במלאכת הטיפול המשפחתי והזוגי, חברי האגודה. אתם אלו העומדים בקשר ישיר עם המטפלים והמתמחים וחשוב שתדעו בעצמכם ותיידעו אותם בסוגיות הנוגעות להסמכה.

במידעון זה נשוב ונזכיר לכם סוגיות חשובות ביותר: פקיעת תוקפם של הקריטריונים להסמכת מטפלים משנת 2005 ומשנת 2007 , את הקריטריונים החדשים להסמכת מדריכים, שאושרו בקיץ 2016, כמו כן, נזכיר את חובת החברות באגודה, קבילות המלצות ונעדכן על פרויקט חדש שיצא לדרך ומטרתו הסדרת אישור תוכניות הלימוד לטיפול זוגי ומשפחתי במוסדות הלימוד השונים.

סיום הקריטריונים של שנת 2005 ושנת 2007 להסמכת מטפלים

באסיפה הכללית שהתקיימה ב- 30 במאי 2011 התקבלה החלטה :

"הקריטריונים להסמכת מטפלים זוגיים ומשפחתיים למי שהחל את לימודיו מינואר 2005 ומינואר 2007 200 בטלים ומבוטלים החל מהתאריך 1 באוגוסט 2017

מועד זה מתקרב !!!!

בשנת 2011 כאשר החלטה זו התקבלה וניתנה אורכה לקריטריונים אלה נלקחו בחשבון שש שנים על מנת לאפשר למתמחים זמן סביר לסיים את הסמכתם.

המשמעות המעשית של תפוגת הקריטריונים היא כי - המודרכים צריכים להגיש את תיקי ההסמכה שלהם עד אוגוסט 2017. תיקים שיוגשו לאחר מכן לא ייבדקו.

אנא הזכירו למודרכים להתארגן בהתאם, להשלים את הנדרש בשעות לימוד, טיפול, הדרכה וכד' במידה ויהיו חוסרים מועצת הסמכה תשקול מתן הארכה שהזמן המקסימלי שלה יהיה שנתיים.

ראוי לציין כי למרות הכריכה של קריטריונים אלו יחד ישנו הבדל מהותי בין הקריטריונים של 2005 לאלו של 2007:

ע"פ הקריטריונים של 2005 תואר ראשון בחינוך הינו קביל, ואינו קביל ע"פ הקריטריונים של 2007.כלומר, כבר באסיפה הכללית של שנת 2007 בוטלה האפשרות לבעלי תואר ראשון בחינוך לגשת להסמכה.

 בנוסף , חשוב להבהיר את ההבדל המהותי בין הקריטריונים העומדים להתבטל לבין הקריטריונים שבאו אחריהם החל מ- 2011 – בשנת 2005 ובשנת 2007 ניתן היה ללמוד את הקורסים בטיפול זוגי ומשפחתי כבר אחרי תואר ראשון, החל משנת 2011 בוטלה אפשרות זו והדרישה הינה כי הקורסים בטיפול זוגי ומשפחתי יכולים להלמד רק במהלך התואר השני או אחריו.

קריטריונים חדשים להסמכה להדרכה

האסיפה הכללית ביוני 2016 אישרה קריטריונים חדשים להסמכה להדרכה. הרציונל לשינוי הקריטריונים היה ההבנה שתפקיד של מדריך צריך להיבנות לאחר תקופת הבשלה כמטפל מוסמך. עיקרי השינויים:

·         הגדרת דרישות בסיס להתחלת תהליך ההסמכה- דרישות הבסיס כוללות וותק של שנתיים כמטפל מוסמך בטרם יתחיל להדריך, והמועמד אף נדרש להודיע לאגודה , באמצעות טופס ייעודי, על תחילת התהליך.

·         קורסים תיאורטיים- לא חל שינוי במהות הקורסים הנדרשים, אך נקבע כי אפשר יהיה להתחיל את הלימודים בקורסים הנדרשים רק לאחר עמידה בדרישות הבסיס.

·         מתן שעות הדרכה- לא חל שינוי במספר השעות הנדרשות אך חלה הקלה בדרישות מהמודרכים . על המודרכים לסיים לפחות 140שעות של לימודים תיאורטיים, שהינם מחצית השעות הנדרשות. (בעבר נדרשו לסיים את כל השעות). ראוי לשוב ולהדגיש כי ההתמחות וההדרכה חייבים להינתן במסגרת ציבורית מוכרת.

·         הדרכה על הדרכה- גם כאן חלה הקלה בקריטריונים וניתן להמיר את 25 השעות של הדרכה קבוצתית בשעות של הדרכה פרטנית.

לעיון בקריטריונים החדשים לחץ כאן 

*** הטפסים החדשים וטופס ההודעה על התחלת תהליך ההסמכה יועלו לאתר בקרוב.

חובת חברות באגודהבמועד זה של השנה כולנו נדרשים לחדש את חברותנו באגודה.

אנו מבקשים להזכיר כי ע"פ הקריטריונים, מדריך בין אם הוא מוסמך או נמצא בתהליכי הסמכה להדרכה חייב להיות חבר אגודה בתקופת מתן ההדרכה על מנת ששעות ההדרכה שנותן ייחשבו לצורך הסמכת המודרכים שלו וכן על מנת שהמלצתו תהיה תקפה.

מצאנו לנכון להזכיר זאת בעקבות מספר מקרים בהם קיבלנו המלצות ממדריכים שלא היו חברי אגודה, מצב שיצר אי-נעימות ולעיתים הכרח לפסול שעות הדרכה .חשוב להבין כי סעיף זה נכתב בקריטריונים על מנת להגן על המודרכים מבחינה אתית. שכן אם אינכם חברים באגודה לא חלים עליכם כללי האתיקה של האגודה. 

לחידוש החברות באגודה לחץ כאןתקפות ההמלצותעל רקע תופעה חוזרת של קבלת המלצות ממדריכים לא מוסמכים, למרות תזכורות בנושא זה, אנו שבים ומזכירים כי רק מדריך מוסמך רשאי לכתוב המלצות למודרכיו בתהליך ההסמכה לטיפול ולהדרכה.

אנא הקפידו על נושא זה, יידעו את המודרכים, בידקו עימם ומינעו מהם מבוכה ואכזבה .

פרויקט אישור תוכניות הכשרהבשבועות אלו נפתח מסלול חדש באגודה - המסלול לאישור תוכניות ללימוד טיפול זוגי ומשפחתי.

המחשבה לאשר תוכניות הכשרה ולפקח על הרמה המקצועית של המרכזים והקורסים הנלמדים מלווה את האגודה שנים רבות. ובאמצעות צוות מוביל המורכב מחברי אגודה ותיקים בראשות פרופסור משה אלמגור אנו שמחים להודיע על פתיחתו

לפרטים נוספים לגבי פרויקט זה לחץ כאן.

ימי עיון, כנסים והשתלמויות של האגודה 

בימים אלו פרסמה האגודה את תוכנית ההשתלמויות השנתית שלה עם עושר פעילויות גדול ומגוון. נשמח לראותכם ממשיכים בלמידה והעשרה המקצועית שלכם ולוקחים חלק בפעילויות שמציעה האגודה.

ללוח האירועים השנתי של האגודה לחץ כאן

האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי

היצירה 11 ב', רעננה, ת.ד. 2628

טלפון - 09-7467064 ; פקס - 09-7467065

דוא"ל - כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת "> כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

אתר האגודה- www.mishpaha.org.il

האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי

 

נשלח לכתובת כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת " style="display:inline !important;color:rgb(17, 85, 204) !important"> כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת מהכתובת כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת " style="display:inline !important;color:rgb(17, 85, 204) !important"> כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת
שולח: האגודה הישראלית לטיפול במשפחה
כתובת השולח: היצירה 11 ב', רעננה
הסרה מהרשימה | עדכון פרטים | דיווח דיוור לא מורשה

רב מסר מערכת דיוור ודפי נחיתה


 

 

מה באגודה?

  • מה חדש