האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי הסמכותמידעון למדריכי האגודה

 

גיליון מספר 5 - דצמבר 2015

 

שלום ,

לאחר הפסקה של קצת יותר משנה, (מספטמבר 2014) אנו שבים ומחדשים ערוץ של קשר בין מועצת ההסמכה לביניכם, המדריכים בשטח. 

ערוץ זה של קשר, באמצעות מידעון הנשלח לכל המדריכים, נוסד לראשונה באוגוסט 2013. הוא מבטא את הראייה שכולנו, חברי האגודה, שותפים לרצון ולאידיאל של קידום המקצוע ושמירה על רמתם המקצועית והאתית של העוסקים בו. אתם המדריכים ואנחנו, מועצת ההסמכה, נמצאים בשני קצותיו של מסלול ההכשרה וההסמכה של אנשי המקצוע. אתם מלווים את המודרכים לאורך ההכשרה וחותמים לבסוף על אישורים פורמליים המגיעים אלינו והם העדות לדרך שעברו המודרכים. בדרך שבינינו נוצרים לעיתים קרובות פערים ואי-הבנות, המובילים אף לתסכולים. כאנשי טיפול אנחנו יודעים שהפתרון הוא בתקשורת ודיאלוג איתכם. אנו נתחיל בהבאת דברינו ונשמח לתגובותיכם והעלאת דברים מצידכם. 

בחרנו הפעם לעדכן אתכם במספר סוגיות.

1. חשיבות חידוש החברות באגודה למדריכים, מטפלים בתהליכי הסמכה להדרכה.

2. עדכונים והבהרות לסעיפים שונים בקריטריונים להסמכת מטפלים.

 

 

» חשיבות חידוש החברות למדריכיםעל פי הקריטריונים, מדריך שאינו רשום כחבר באגודה, שעות ההדרכה הניתנות על ידו אינן תקפות והוא אינו יכול להיות חתום על המלצות. 

חשוב לציין גם כי כללי האתיקה של האגודה חלים רק על חברי האגודה ולכן חובת החברות נועדה להגן על המודרכים מבחינה אתית. 

אנו עומדים בפתחה של שנה חדשה וכבר עתה ניתן לחדש את החברות לשנת 2016. 

אנא דאגו לחדש את חברותכם באגודה עבור עצמכם וגם למען תוכלו לתת המלצות בנות תוקף למודרכים שלכם. 

לחידוש החברות באגודה בכרטיס אשראי לחץ כאן 

להורדת טופס חידוש חברות (לצורך תשלום שלא בכרטיס אשראי) לחץ כאן

  

» הבהרות לקריטריונים להסמכת מטפל זוגי ומשפחתי סעיף א' - סוגיית לימודי הטיפול המשפחתי אחרי תואר ראשון - 

על פי הקריטריונים למי שהחל את לימודיו בשנים 2005 ו- 2007 ניתן היה להכיר בלימודים התיאורטיים גם אם נלמדו לפני לימודי התואר השני. 

בקריטריונים למי שהחל את לימודיו החל משנת 2011 נקבע באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי ניתן ללמוד את הקורסים התאורטיים במקביל ללימודי תואר שני או אחריו. 

חשוב שתהיו מודעים לעניין זה ותבדקו עם המודרכים האם הם עומדים בתנאי הסף. 

נתקלנו במצבים בהם מודרכים השקיעו שעות הדרכה רבות ומשאבים בלי להיות מודעים לכך שאין אפשרות להסמיכם, דבר הגורם לעוגמת נפש רבה. 

סעיף א' 1 - הכרה בפסיכולוגיה תעסוקתית

 נושא נוסף שנידון לאחרונה במועצה ואף הובא לפתחו של הועד המנהל ונגזר אף הוא מסעיף א בקריטריונים הוא הכרה בתואר בפסיכולוגיה תעסוקתית כתואר שני טיפולי. 

מכיוון שפסיכולוגיה תעסוקתית הינה מסלול התמחות תחת פסיכולוגיה ארגונית, הוחלט באגודה כי תואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית יתקבל גם הוא כתואר שני טיפולי. 

 סעיף ג' 2- מקומות מוכרים לצורך צבירת שעות טיפול והדרכה 

לאור שאלות חוזרות ונשנות חשוב לנו להדגיש ולהבהיר כי את השעות הנצטברות לצורך הסמכה (הן לטיפול והן להדרכה) יש לעשות במוסד טיפולי ציבורי מוכר, מקום שיש בו גורם מנהל/ מדריך , שיכול לחתום ולאשר את שעות הטיפול וההדרכה. 

סעיף ד' - המלצות - מי רשאי לתת המלצה?

בעקבות מקרים בהם מדריכים שאינם מוסמכים חתמו על המלצות חשוב לנו להדגיש כי המלצות מתקבלות רק ממדריכים מוסמכים. המדריכים הנמצאים בתהליכי הסמכה להדרכה יכולים לתת אישור על שעות ההדרכה אך לא המלצות. 

 

כאמור בפתח דברינו , חוות דעתכם חשובה לנו - מידעון זה הינו החמישי בסדרה, והוא חלק מדיאלוג אותו אנו מקווים לפתח, בין מועצת הסמכה והמדריכים, לכן, נשמח לקבל מכן כל הערה, שאלה או התייחסות, אותן אתם מוזמנים להעביר במייל לחדוה מונטיאס, מנהלת האגודה.   "> כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

כתבה , 

תמר פרת , נציגת מועצת הסמכה

 

 

 

 

 

מה באגודה?

  • מה חדש