האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי THE ISRAEL ASSOCIATION FOR COUPLE AND FAMILY THERAPY

ראשי הסמכות
new-logo

מידעון למדריכי האגודה


גיליון מספר 2- נובמבר 2013

 
שלום רב,  

אני פונה אליכם בשנית,בשם מועצת הסמכה.

כפי שצוין בגיליון הראשון של המידעון אנחנו ממשיכים לפעול לחיזוק הקשר עם המדריכים שב"שטח".

כמי שמרכז עניינם הוא עיסוק ביחסים, אנחנו מגלים שיוזמה ואקטיביות ליצירת יחסים ממשיים אתכם, מזמנת חוויות מעניינות ומרגשות.

כך שעיקר המידעון הנוכחי יעסוק במפגש הראשון מסוגו שנערך ב- 15 באוקטובר 2013 ובו ישבו, ושוחחו יו"ר המועצה ד"ר רות קמחי וחברת המועצה הגב' יהודית גרינבאום עם מספר מדריכים שבאו לשמוע ולדבר.

חלקו הראשון של המפגש הוקדש לשמיעת קולות המדריכים, רמת היכרותם עם האגודה, יחסם ותחושותיהם כלפיה. המדריכים שהיו פעם מודרכים שיחזרו את חוויותיהם מהדרך הארוכה שעברו.

» קולות מן השטח

מדבריהם ניתן להתרשם כמה המדריך הוא דמות משמעותית בעיצוב ותפיסת הקשר עם האגודה.
shutterstock 94064338
הנה מספר אמירות שהושמעו:

  • החיבור שלי עם האגודה נעשה דרך המדריכה שלי, היא זו שעודדה אותי להכיר את האגודה, להתנדב ולהיות פעילה ולהכיר טוב יותר את הפנים של האגודה, דבר שהקל עד מאד בכל קשר נוסף עם האגודה.
  • את יחסי לאגודה קיבלתי כמסר חד וברור מהמדריכה שהדריכה אותי- האגודה מגזימה בדרישותיה, מערימה קשיים ולעיתים אף קטנונית בדרישותיה, ממסר זה למדתי כי עדיף לשמור "מרחק בטוח" ולבוא במגע עם האגודה רק במקרים שאין ברירה.
  • בגדול האגודה מעוררת בי אסוציאציה של ניכור וריחוק, מסר שעבר אלי דרך המדריכים שפגשתי לאורך הדרך.
אמירות נוספות שיקפו עמדות שונות של מדריכים כלפי האגודה, הנה מבחר אמירות נוספות שהושמעו:

  • יחסי לאגודה הינו על בסיס כבדהו וחשדהו
  • בשלבי ההסמכה האגודה נתפסה בעייני כמקום מאיים, הדורש הוכחות למסלול אותו עברתי, כל מה שלמדתי על האגודה הגיע בעיקר מהקולגות לעבודה.
  • מכיוון שלאורך השנים הייתי פעילה באגודה, הרי שאני נמצאת בקשר ישיר עם האגודה, הדרישות של האגודה הינן סבירות והגיוניות ביחס למקבילה האמריקאית, דבר שרבים לא מודעים אליו.
  • הקשר עם האגודה התקיים רק במהלך תהליך ההסמכה בכל הקשור לאיסוף מסמכים והכר הדרישות לצורך ההסמכה.
  • תהליך ההסמכה הועבר אלי כסוג של משוכה שצריך לעבור, בחוויה שלי האגודה היתה מסבירת פנים, עוזרת וסבירה בדרישותיה.
חשוב היה לשמוע קולות אלו, שהובילו להרצאתה של יו"ר מועצת הסמכה, ד"ר רות קמחי.

בדבריה התייחסה ד"ר קמחי, לקשר בין המדריך, המודרך והאגודה. בין שלושה אלה מתקיימים מעין יחסי משולש. עמדת המדריך כלפי האגודה ותהליך ההסמכה עשויה להשפיע על האופן בו יתפוס המודרך את האגודה, ובהמשך על הדרך בה ינהל את תהליך ההסמכה שלו. ניתן לזהות ולאפיין ארבעה דפוסים אפשריים של קשרים בתוך המשולש שתואר ובמהלך ההרצאה תוארו ונותחו דפוסים אלו.

בהרצאתה התייחסה ד"ר קמחי גם לדרך כתיבת ההמלצה של המדריך על המודרך.

» המלצות לכתיבת המלצה

תפיסת מועצת הסמכה מתייחסת להמלצה אותה מגיש המדריך כתהליך מתמשך ולא רק כאקט סיום. התפיסה היא כי המדריך אמור ללוות את ההדרכה במתן דגשים רלוונטים על מנת להפוך את המודרך לאיש מקצוע טוב יותר.
shutterstock 117879916
חשיבות רבה קיימת אם כך להמלצה עצמה.

בכתיבת ההמלצה חשוב להתייחס לשני סוגי מיומנויות מרכזיים: מיומנויות התערבות ומיומנויות רגשיות.

מיומנויות התערבות כוללות יכולת ל: אבחנה מערכתית, אבחנת פרט בתוך מערכת (הפונה המזוהה), אבחנת התפתחות המשפחה, זיהוי דפוסים חוזרים, יכולת ל- joining עם מגוון רחב של פרטים וסוגי משפחות, יכולת לתכנן טיפול, לקדם טיפול, להיות אקטיבי ודירקטיבי, לחולל מימוש בפעולה - enactment של היחסים המשפחתיים, לעשות שימוש שימוש בידע תיאורטי של הטיפול המשפחתי, לסיים טיפול, להעריך תוצאות טיפול.

מיומנויות רגשיות כוללות מודעות לגבי השפעת מקומו של המטפל במשפחת המוצא שלו, יכולת לזהות היווצרות של יחסי משולש שלו עם המטופלים, יכולת להיות נוכח במצבי קונפליקט בין בני המשפחה / הזוג, יכולת להיות מסוגל לשאת קנוניה משפחתית נגדו, להיות מסוגל לשאת מצבים טעוני עוצמה רגשית.

לשימוש נוח ברשימת המיומנויות הנדרשות, יצרנו עבורכם מסמך נפרד, לקריאה והדפסה לחץ כאן.

*** בסיומו של המפגש התבקשו המשתתפים לכתוב משובים, מהם למדנו על חשיבותם של מפגשים מסוג זה כדרך להבנה טובה יותר, לחשיבות ההדרכה וההסמכה ולחידוד נושאים הקשורים להדרכה.

על סמך משובים חיוביים אלו, יקבע בעתיד הקרוב מועד נוסף למפגש שני, במידה והינך מעוניין להשתתף במפגש כזה, תיידע אותנו במייל חוזר.

חוות דעתכם חשובה לנו - מידעון זה הינו השני בסדרה, והוא חלק מדיאלוג אותו אנו מקווים לפתח, בין מועצת הסמכה והמדריכים, לכן, נשמח לקבל מכן כל הערה, שאלה או התייחסות, אותן אתם מוזמנים להעביר במייל לחדוה מונטיאס, מנהלת האגודה. כתובת דוא"ל זו מוגנת מפני spambots, יש לאפשר JavaScript על-מנת לראות את הכתובת

אל תשכחו לבקר בעמוד הפייסבוק שלנו ולעשות לנו לייק.
like
אשמח להמשיך ולשתף אתכם גם בהמשך,

בברכה,

ורד נוי-זהבי

נציגת מועצת הסמכה
 

מה באגודה?

  • מה חדש